TÍM SAFTRA BioMAI

Za našimi projektmi stojí multidisciplinárny tím odborníkov so špecializáciou na molekulovú biológiu, bioinformatiku a dátovú analýzu. Spájame vedeckú odbornosť s inovatívnym prístupom s cieľom prinášať zmysluplné riešenia pre modernú diagnostiku a biomedicínu.

"

doc. RNDr. Miroslava Rabajdová, PhD., univerzitná profesorka

Expertka na reprodukčné zdravie

Doc. RNDr. Miroslava Rabajdová, PhD., pôsobí na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, kde sa ako univerzitná profesorka špecializuje na výskum v oblasti reprodukčnej biomedicíny, neinvazívnej diagnostiky a transkriptomickej analýzy v procese asistovanej reprodukcie. Je považovaná za poprednú odborníčku na reprodukčné zdravie a výskum embryonálnej kvality, pričom sa dlhodobo venuje identifikácii nových biomarkerov pre personalizovanú medicínu. Zároveň je spoluzakladateľkou biomedicínskeho start-upu SAFTRA BioMAI, ktorý sa špecializuje na vývoj inovatívnych diagnostických riešení s využitím bioinformatiky a umelej inteligencie.

Po absolvovaní štúdia v odbore laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve na LF UK v Bratislave (2009) a obhájení rigoróznej práce získala titul RNDr., následne titul PhD. v odbore klinická biochémia na UPJŠ LF v roku 2013. Absolvovala vedecké stáže na 1. LF UK v Prahe (Laboratórium biológie nádorovej bunky, 2012) a postdoktorandský pobyt na University of Oxford (2014–2015), kde sa venovala výskumu génovej regulácie a aktivity chromatínu v oblasti Erbb2 amplikónu. V roku 2016 získala ocenenie Mladý onkológ Slovenska a v roku 2018 úspešne habilitovala na TU v Trnave v odbore laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve. Je autorkou a spoluautorkou viac ako 65 vedeckých publikácií evidovaných v databázach WoS a Scopus, pričom jej práce bola citované viac ako 465-krát (Scopus), s H-indexom 12. V roku 2023 sa stala laureátkou programu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede za výskum v oblasti výberu embryí s najvyšším implantačným potenciálom pomocou RNA analýzy. Bola nominovaná na ocenenie Krištáľové krídlo 2023 v kategórii „Medicína a veda“. Od roku 2024 je členkou Vedeckej rady Ministerstva zdravotníctva SR, ako aj členkou Rady vlády SR pre vedu, techniku a inovácie. V januári 2025 bola menovaná za národného experta v programovom výbore „Zdravie“ v rámci Horizontu Európa – rámcového programu EÚ pre výskum a inovácie (2021–2027).

Je spoluautorkou medzinárodnej patentovej prihlášky PCT/SK2021/050004.: “Spôsob neinvazívneho testovania úspešnosti in vitro fertilizačného procesu“.

Bc. Marek Kľoc

Expert na dátovú vedu, bioinformatiku a AI

Marek Kľoc je expert v oblasti dátovej vedy, bioinformatiky a umelej inteligencie so silným zázemím v kybernetickej bezpečnosti a big-data analytike. Vyštudoval projektovanie a prevádzku informačných systémov na Elektrotechnickej fakulte Technickej univerzity v Košiciach (2003). V rámci svojej odbornosti sa dlhodobo venuje využitiu umelej inteligencie a metód strojového učenia na spracovanie komplexných biomedicínskych dát vrátane dát z oblasti transkriptomiky a reprodukčnej medicíny. Absolvoval vzdelávací program Tauber Bioinformatics Research Centre, ktorý sa špecializuje na high-throughput biomedical data analysis, exploratory data analysis a data mining. Je držiteľom viacerých odborných certifikácií, vrátane Splunk Enterprise Certified Architect, Cisco Certified Internetwork Expert a Checkpoint Certified Security Expert.

Získal tiež certifikát pre používanie ML/DL nástrojov na big-data platforme Spark, čo podčiarkuje jeho schopnosti prepájať dátovú vedu s praktickým vývojom a nasadzovaním analytických systémov v zdravotníctve a vedeckom výskume. V oblasti aplikácie umelej inteligencie vo vede prezentoval v roku 2022 ako top speaker na Hackfest Bratislava, kde demonštroval využitie ML techník na detekciu phishingu v reálnom čase. Je spoluautorom vedeckej publikácie „Small non-coding RNAs as new biomarkers to evaluate the quality of the embryo in the IVF process“ (DOI: 10.3390/biom12111687), v ktorej implementoval algoritmy strojového učenia na predikciu kvality embryí s presnosťou 86 %. Ovláda programovacie jazyky Python, R, C++, Kotlin a Java, pričom sa zameriava na vývoj algoritmov, vizualizáciu dát a tvorbu interaktívnych nástrojov pre biomedicínsku analýzu. Je jedným zo zakladateľov SAFTRA BioMAI, kde zodpovedá za návrh dátovej architektúry, integráciu analytických riešení a transfer poznatkov z oblasti dátovej vedy do klinickej praxe.

RNDr. Zuzana Badovská, PhD.

Špecialistka na biochémiu reprodukcie

Zuzana Badovská (rod. Klepcová) v súčasnosti pôsobí ako výskumná pracovníčka na Ústave lekárskej a klinickej biochémie Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, kde sa špecializuje na výskum neplodnosti a gynekologických malignít, ako sú endometrióza a karcinóm endometria. V rámci svojho výskumu sa zameriava najmä na štúdium malých nekódujúcich RNA molekúl a ich potenciál pre neinvazívnu diagnostiku v oblasti reprodukčného zdravia. Svoje akademické vzdelanie začala bakalárskym štúdiom chémie na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach (2015) a pokračovala v magisterskom štúdiu biochémie na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, ktoré ukončila v roku 2017. V auguste 2023 úspešne obhájila dizertačnú prácu zameranú na analýzu malých nekódujúcich RNA molekúl z kultivačného média embryí (SBM) a ich súvislosť s neplodnosťou.

Svoju vedeckú expertízu si počas doktorandského štúdia prehĺbila počas šesťmesačného výskumného pobytu v laboratóriu Prof. Graiera na Lekárskej univerzite v Grazi (Rakúsko), kde sa venovala skúmaniu vplyvu komplexných zlúčenín s obsahom biokovov na metabolické dráhy pri endometrióze. V súčasnosti je autorkou a spoluautorkou 18 vedeckých publikácií evidovaných v databázach WoS a Scopus s 89 citáciami (HI 5). Zuzana Badovská je zároveň hlavnou riešiteľkou výskumného projektu s názvom „Non-invasive 3D fluorescence analysis of biological fluids of women in the IVF process“, ktorý získal podporu z Plánu obnovy a odolnosti SR v rámci výzvy Štipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky (R2).

Ivan Krzák

Špecialista na systémy, cloud a AI infraštruktúru

skúsený full-stack vývojár, ktorý sa špecializuje na návrh a vývoj softvérových riešení na mieru, e-commerce platformy a mobilné aplikácie. Má skúsenosti s projektovým manažmentom a automatizáciou v oblasti dátových centier. Počas svojej kariéry pracoval na mnohých projektoch, vrátane inovatívnej B2B SaaS platformy Eztenda, ktorá zefektívnila nápojové tendry a obstarávanie v nápojovom priemysle. Ako vedúci vývojár bol zodpovedný za architektúru platformy, jej škálovateľnosť a bezpečnosť a viedol tím vývojárov pri jej implementácii na trhoch v Anglicku, Novom Zélande a Austrálii. V rámci svojej práce v SAFTRA BioMAI sa venuje vývoju digitálnych riešení pre zber, sledovanie a analýzu zdravotných a výskumných dát. Jeho zodpovednosťou je navrhovanie a testovanie mobilných aplikácií a webových rozhraní na zber biometrických a dotazníkových údajov, telemetrické monitorovanie zdravotného stavu, vizualizáciu priebežných výsledkov a odporúčaní a prepojenie s analytickými backend systémami.

Ivan sa tiež podieľa na vývoji edukačných a gamifikačných pomôcok, ktoré prepájajú vedu a zábavu, a pomáha modernizovať spracovanie klinických a laboratórnych dát prostredníctvom digitálnej transformácie.

Kľúčové technológie: React JS, React Native, Node.js, TypeScript, AWS, GraphQL, Apollo Client, MySQL, PostgreSQL, Git/Github.

MEng Matej Genči

Externý špecialista na systémy, cloud a AI infraštruktúru

Matej Genči je špecialista na systémové programovanie, cloudové technológie a vývoj infraštruktúr umelej inteligencie. Vyštudoval softvérové inžinierstvo na Imperial College London. Venuje sa vývoju vysoko výkonných systémových riešení v prostredí Linux, virtualizácie a kernel developmentu. Má rozsiahle skúsenosti s budovaním škálovateľných cloudových platforiem, návrhom AI/ML infraštruktúr a integráciou technológií do vizualizačných nástrojov, herných engineov a mobilných aplikácií. Zameriava sa na spracovanie veľkoobjemových dát, optimalizáciu výpočtových procesov a tvorbu digitálnych avatarov s využitím spotrebiteľskej technológie. Ovláda programovacie jazyky Rust, C, C++, Go a Python a pracuje s technológiami ako AWS, QEMU, SPDK, DPDK, či Nvidia Omniverse.

Jeho vývojové riešenia sa vyznačujú výnimočnou výkonnosťou, škálovateľnosťou a praktickým využitím – od tvorby digitálnych avatarov až po efektívne spracovanie veľkoobjemových dát. V SAFTRA BioMAI prispieva k inováciám v oblasti spracovania biomedicínskych dát a prepájaniu digitálnych technológií s praktickou aplikáciou. V SAFTRA BioMAI je zodpovedný za vývoj prototypov mobilných aplikácií – navrhuje a testuje digitálne nástroje na zber, monitoring a analýzu zdravotných a výskumných dát. Zároveň sa podieľa na vývoji edukačných a gamifikačných pomôcok, vrátane interaktívnych hier a digitálnych materiálov, ktoré podporujú vedecké myslenie a zvyšujú zdravotnú gramotnosť verejnosti.

O nás

Prepájame biomedicínu a umelú inteligenciu pre riešenia s reálnym dopadom.

Naše Služby

Objavte, ako naše inovatívne riešenia v oblasti biomedicíny a umelej inteligencie môžu posunúť váš výskum či prax na vyššiu úroveň.

R&D Spolupráca

Spájame sa akademickými, klinickými aj priemyselnými partnermi, aby sme spoločne posúvali hranice biomedicínskeho výskumu.